Projekty wnętrz dla osób starszych i niepełnosprawnych

W Polsce, jak i w innych krajach, demografia się zmienia. W społeczeństwie zaznacza się przewaga osób starszych, często z niepełnosprawnościami, które mieszkają samodzielnie lub wraz z rodziną w swoim domu. Wymaga to odpowiedniego dostosowania przestrzeni mieszkalnej, aby była bezpieczna, wygodna, funkcjonalna, a przy tym spełniała wymogi estetyczne mieszkańców.

Niezwykle istotną sprawą w projektowaniu wnętrz dla osób starszych i niepełnosprawnych jest zrozumienie ich potrzeb i ograniczeń. W przypadku osób starszych często trzeba brać pod uwagę takie czynniki jak problemy z poruszaniem się, słabe zdrowie, ograniczenia wzroku i słuchu - projektanci muszą uwzględnić problemy np. z poruszaniem się na wózkach inwalidzkich, trudności z chwytaniem przedmiotów, czy jakiekolwiek inne ograniczenia ruchowe. Do tego dochodzą ułatwienia dla osób opiekujących się seniorem lub osobą niepełnosprawną - opracowanie takich przestrzeni wymaga sporego doświadczenia i umiejętności ze strony projektanta.

Opracowanie wnętrz dla osób starszych i z niepełnosprawnościami wymaga dużego doświadczenia i umiejętności ze strony projektanta.

Wszystkie przestrzenie powinny być dobrze oświetlone, podłogi powinny być antypoślizgowe, aby uniknąć upadków i kontuzji, a meble i sprzęty muszą być łatwo dostępne i umieszczone na odpowiedniej wysokości. Uchwyty, poręcze i podjazdy, czyli rozwiązania, które ułatwiają poruszanie się osobom starszym i niepełnosprawnym, muszą być zamontowane na odpowiedniej wysokości i w odpowiednich miejscach, aby można było z nich skorzystać bez problemów - to zmusza projektanta do skoncentrowania się na setkach elementów projektu.

Ideałem jest, gdy projektant i jego ekipa są w stanie zrealizować elementy wyposażania - w tym meble - pod konkretne przypadki. To akurat jest do zrobienia u mnie - mogę zaprojektować wnętrza oraz meble na takie potrzeby, a moja ekipa jest w stanie projekty zrealizować - również wykonać meble łącznie z montażem. Zapraszam do kontaktu i zadawania pytań - polecam kontakt telefoniczny, wystarczy, że zostawisz do siebie numer lub zadzwonisz: +48 696 047 610

Masz pliki, które mogą być pomocne przy wycenie (zdjęcia, rysunki)? Prześlij je korzystając z tego pola (maksymalnie 5, tylko pliki: jpg, jpeg, png, pdf, nie większe niż 10MB):
Przeciągnij i upuść pliki w to miejsce Przeglądaj pliki
Wyślij