Projektowanie wnętrz domów modułowych, szkieletowych, "na zgłoszenie"

Ostatnimi czasy niezwykłą popularność zdobyły domy budowane "na zgłoszenie" - do 70m². Często są określane jako alternatywa dla mieszkania w blokach - przy okazji tego typu domy mają nierzadko powierzchnię mieszkalną równą, lub niewiele większą od tej, którą przeciętnie spotkamy właśnie w mieszkaniach w blokach. Dużym powodzeniem cieszą się przy tym domy modułowe, które stawiane są szybko, gdyż większość elementów domu wyprodukowana jest w fabryce i zostaje tylko montaż na przygotowanym fundamencie.

W takich budynkach pomieszczenia domyślnie są zaprojektowane w ten sam sposób dla konkretnego modelu - jednakże niemal każda firma jest pod tym względem elastyczna i pozwala inwestorowi na pewne zmiany w rozmieszczeniu pokoi i pomieszczeń użytkowych.

Warto więc już na etapie zamawiania takiego domu skonsultować się z projektantem wnętrz i określić swoje wymagania. Następnie wspólnie z architektem firmy budującej dom można ustalić pewne modyfikacje, dzięki którym zamawiający otrzyma unikalną i optymalnie wykorzystaną przestrzeń. Trzeba pamiętać, że wszelkie większe zmiany w tego typu budynkach będą później kłopotliwe i naprawdę polecam zatroszczyć się o to przed realizacją inwestycji.

Oszczędności

Zazwyczaj producenci domków mają cenniki dla stanu deweloperskiego oraz "pod klucz". Często ta oferta wykończenia "pod klucz" jest równa lub nawet wyższa od ceny samego domu - warto więc obliczyć sobie czy nie lepiej zrealizować wnętrza przy pomocy odrębnej ekipy. Polecam konsultację z projektantem, który ma możliwość skompletowania ekipy sprawdzonych fachowców (na przykład ja posiadam taką możliwość) i obliczenie czy przypadkiem projekty wnętrz oraz ich realizacja nie będzie wtedy tańszym rozwiązaniem niż korzystanie z usług wykonawców producenta domu.


O czym jeszcze warto pamiętać? Przy projektowaniu takich "gotowych" wnętrz trzeba brać pod uwagę specyfikę budynków tego typu - czyli fakt, że na przykład:

  1. są one często małe - nierzadko jest to np. powierzchnia zabudowy 35m² i około 50m² "po podłogach", więc trzeba precyzyjnie zaprojektować małą przestrzeń,
  2. mają specyficzne dla danej firmy i jej projektów ogrzewanie i wentylację - czyli trzeba się dostosować do tego, że na przykład mamy ogrzewanie podłogowe matami na podczerwień i rekuperację z urządzeniami zamontowanymi w określonych miejscach - nie można więc meblami czy innymi dodatkami zakłócać przebiegu opływu powietrza, zasłaniać sterowników czy czujników ciepła itp., 
  3. posiadają urządzenia, które trzeba w sposób umiejętny zamaskować - np. bojlery, urządzenia do fotowoltaiki i temu podobne - przydaje się tutaj doświadczona ekipa, która wykona obudowy czy meble z uwzględnieniem takich zagadnień (a doświadczony projektant powinien mieć dostęp do takich wykonawców),
  4. ściany (np. w wielu domach szkieletowych) często nie pozwalają na wieszanie ciężkich przedmiotów bez odpowiedniego wzmocnienia - trzeba więc przed realizacją projektu domu ustalić, w którym miejscu będzie wisieć na przykład szafka - po realizacji wszelkie zmiany będą niezmiernie kłopotliwe,
  5. często napotkamy pomieszczenia nietypowe - jak na przykład niezwykle popularne antresole w "nowoczesnych stodołach" - tu jest duże pole do popisu dla projektanta, który wykorzysta ten element w optymalny sposób.
Default Lazy Load

Istnieje wiele innych czynników, które warto wziąć pod uwagę, takich jak wybór materiałów wykończeniowych, oświetlenie czy aranżacja mebli. Projektowanie wnętrz w małym domu modułowym to proces kreatywny i indywidualny, który pozwala na stworzenie unikalnej przestrzeni odpowiadającej naszym potrzebom i preferencjom. Jeśli zamierzasz zainwestować w budowę domu szkieletowego, modułowego czy nawet mobilnego (typu "holenderskiego", "angielskiego" itp.) - polecam spotkanie z projektantem wnętrz, który może pomóc ci wydobyć z tego budynku Twój przytulny, funkcjonalny, a przy tym wizualnie przestronny własny kąt!
Mam doświadczenie w takich projektach - podejmuję również współpracę z producentami domów - w razie pytań - skorzystaj z moich danych kontaktowych:

Polecam kontakt telefoniczny, wystarczy, że zostawisz do siebie numer lub zadzwonisz: +48 696 047 610

Masz pliki, które mogą być pomocne przy wycenie (zdjęcia, rysunki)? Prześlij je korzystając z tego pola (maksymalnie 5, tylko pliki: jpg, jpeg, png, pdf, nie większe niż 10MB):
Przeciągnij i upuść pliki w to miejsce Przeglądaj pliki
Wyślij